Annons
Vidare till hockeypuls.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Efter skadan – danske landslagsbacken förstärker Almtuna: "Kommer passa in bra"

Jacob Ragnarsson skadade sig på träning och blir borta en tid.
Nu ersätts han av den danske landslagsbacken Stefan Lassen.
– Jag kan bo hemma och fortfarande spela på en hög nivå så jag är jättenöjd, säger Lassen till klubbens hemsida.

Stefan Lassen har en lång meritlista med spel i bland annat Leksand, Malmö och flertalet VM-turneringar för Danmark.

De tre senaste säsongerna har Lassen representerat finska Pelicans där han under senaste säsongen var utsedd till lagkapten.

Under försäsongen har Lassen tränat och spelat med Rimbo Hockey i division 2 och laget var hoppfulla om att kunna dra nytta av danskens tjänster, men när Almtuna drabbades av en skada på Jacob Ragnarsson slog de en signal till Lassen och nu är ett kontrakt skrivet över kommande säsong.

I Stefan Lassen får vi in en rutinerad defensivt stark back som har spelat på många olika nivåer. Han kommer att bidra med stabilitet i vårt försvar - bland annat i vårt boxplay. Han är dessutom bra som person och kommer att passa in bra i vår grupp, säger sportchefen Björn Danielsson till klubbens hemsida.