På onsdagen släppte SHL sitt spelschema för kommande säsong. Som bekant utan Brynäs då klubben, för första gången i modern tid, kommer att spela i andradivisionen – hockeyallsvenskan.
SHL startar torsdag 14 september där nykomlingen Modo, som tog Brynäs plats, inleder borta mot Skellefteå.
Hockeyallsvenskan drar igång först en vecka senare – och enligt vad Sporten erfar startar Brynäs med en hemmamatch mot klassiska AIK fredagen 22 september.
Annons
Annons
– Ja, det stämmer att vi börjar hemma mot AIK, bekräftar Johan Alcén i Brynäs.
Därefter väntar bortamöte med Västerås i andra omgången.
I huvudsak är speldagarna onsdagar och fredagar i hockeyallsvenskan.
Brynäs har fortfarande inte kommunicerat ut sina träningsmatcher inför säsongen. Från början fanns ett genrep inplanerat mot just AIK veckan innan seriestart, men nu är den matchen borttagen eftersom lagen möts i premiären.
Johan Alcén berättar att Brynäs kommer att spela sju träningsmatcher mot uteslutande allsvenskt motstånd.
– Ja, vi har valt att inte möta SHL-lag utan det är bättre att spela mot allsvenska lag som vi ska spela mot senare under säsongen för att förbereda oss för det.
Vilka speldagar och motståndarna blir i träningsmatcherna vill Alcén vänta lite med att gå ut med.
– Men det blir inga utlandsresor eller cupspel för vår del, säger Alcén.
Utöver de sju träningsmatcherna kommer Brynäs också spela internmatchen, Svarta mot Vita, med NHL-proffsen i augusti.

Bild: Daniel Sandström