Den nyligen 20 år fyllda centern var i VIK på lån från Frölunda den gångna säsongen, och stod för 15 poäng på 32 matcher i grundserien. Efter att han återvänt till Göteborgsklubben, där han hade ett år kvar på kontraktet, stod det nyligen klart att han ändå inte skulle bli kvar i Frölunda.
På torsdagseftermiddagen presenterades han i stället som Björklövens första nyförvärv inför den kommande säsongen. Dower Nilsson har skrivit på ett tvåårskontrakt med Umeålaget.
Annons
Annons
– Han var kanske den som imponerade mest i motståndarlaget i kvartsfinalserien mot Västerås och han besitter en fin verktygslåda som jag hoppas vi kan dra nytta av, främst i det offensiva spelet, säger Björklövens sportchef Per Kenttä till klubbens hemsida.
Fakta
Fakta: Kontraktsläget i VIK
Kontrakt över 2023-24
Marcus Bergman
Ian Blomquist
Anthon Eriksson
Alexander Lindelöf
Isac Skedung
Ludvig Östman
Kontrakt över 2024-25
Zeteny Hadobas
Gabriel Kangas
Kontrakt över 2026-27
Jimmie Jansson Lorek
Utgående kontrakt
Nick Albano
Oliver Bohm
Mikael Frycklund
Daniel Gunnarsson
Johan Gustafsson
Philip Lagunov
Alexander Lunsjö
Filip Persson
Blake Speers
Anton Svensson
Klara ut
Emil Aronsson
Trevor Cheek
Liam Dower Nilsson (Björklöven)
David Göransson
Ludvig Jardeskog
Jesper Johansson
Simon Robertsson (åter till Skellefteå)
Sakari Salminen
Lukas Zetterberg