Annons

Annons

Annons

Ishockey

Hockeymammans vision om mixade lag: ”Kan lära sig mycket”

Caroline Berglund är en av pionjärerna i Mora IK:s damlag och spelar fortfarande tillsammans med dottern Alva Ullbors. ”Lag-mamman” har många förhoppningar – dels att Alva lyckas i hennes karriär, dels att deras lag får mer rutin och dels att damhockeyn utvecklas genom kombinerade pojk- och flicklag.

– Det handlar bara om timing och spelförståelse för att lyckas, säger Caroline.

Text

Det råder julstämning hemma hos Caroline Berglund och dottern Alva Ullbors (som höll sig undan under intervjun). Caroline säger att erfarenheten väger tungt inom hockeyn, även om unga talanger som Alva behövs för framtiden.

Bild: Christoffer Landgren

Annons

Med en ålder som är över 34 år högre än den yngsta av tjejerna i Mora IK, har Caroline Berglund blivit den mest erfarna spelaren i laget. Till skillnad från flera av de andra spelarna var hon med när allting började för fyra år sedan.

8 kri veckan i 8 veckor

Hockeypuls Digital - 8kr/v i 8 veckor

Läs för 8 kr/vecka i 8 veckor – det blir bara 32 kr per månad i två månader, därefter 119 kr i månaden.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på hockeypuls.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan