Persson kommer senast från spel i Modo och Hockeyallsvenskan där han gjorde åtta poäng på tolv matcher. Innan dess bidrog han med hela 153 poäng på 90 matcher för Borlänge i Hockeyettan. Utöver det har han representerat allsvenska klubbar som Södertälje, Västerås och Tingsryd.
Men nu väljer han alltså att styra hem mot Dalarna igen. Mycket tack vare den nye tränaren Mats Lusth och forwarden Sonny Karlsson.
Annons
Annons
– Jag hade anbud från både allsvenska och utländska klubbar, men då hörde Sonny Karlsson i Orsa av sig, säger Markus till Siljan News, och fortsätter:
– Så efter att jag pratat med både Sonny och Lusth verkar det bli en rolig resa som jag gärna vill vara med om.
Orsa IK har som målsättning att ta sig upp i Hockeyettan till nästa säsong och Persson säger själv att det spelade in i hans beslut att ansluta till klubben.
– Jag känner för att gå till en klubb som jag upplever att vill något och i Orsas falla handlar det om att ta klivet upp i hockeyettan, säger Markus.